سوله اصفهان

ملاک های انتخاب سوله

ملاک انتخاب سوله

شما قبل از خرید یا سفارش ساخت سوله ابتدا باید انتخاب سوله صحیحی داشته باشید برای این امر ملاک‌هایی وجود دارد که در برخی موارد ممکن است فروشنده سوله یا مشاور املاک یا حتی تولید کننده به صورت کامل این ملاک ها را برای شما بازگو نکنند به همین دلیل توصیه می‌شود این مقاله را مطالعه نمایید.

1. محل قرارگیری سوله

پارامترهای زیر در انتخاب محل قرارگیری سوله تاثیرگذار هستند:

فاصله تا نقاط استراتژیک

فاصله‌ی محل تولید از تامین کنندگان مواد اولیه یا خریداران محصولات می‌تواند در روند کسب و کار و هزینه‌های متغیر تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

آلودگی‌های صوتی یا زیست محیطی

اگر تجهیزات یا فعالیت‌های شما آلودگی‌های صوتی یا زیست محیطی به وجود می‌آورند، وضعیت همسایگان و امکان صدور مجوز در منطقه را بررسی نمایید.

مناطق متمرکز

بسیاری از اوقات تولیدکنندگان در مناطق خاصی متمرکز شده و غالب مشتریان برای دریافت خدمات یا محصولات به همان مناطق مراجعه می‌نمایند. شرایط تولید در مناطق متمرکز را حتما بررسی کنید.

امنیت و نگهبانی

تجهیزات و مواد اولیه ی موجود در محل تولید بخش مهمی از سرمایه‌ی شما محسوب می‌شوند. به امنیت منطقه توجه کنید. بهتر آن است در شهرک‌های صنعتی معتبر، اقدام به خرید یا اجاره‌ی سوله نمایید تا امنیت آن توسط انتظامات و دوربین‌های مداربسته تضمین شود.

وضعیت قطعی برق

منابع انرژی ضروری‌ترین پیش نیاز برای کسب و کارهای تولیدی هستند. حتما پیش از تهیه‌ی سوله از پایداری جریان برق منطقه اطمینان حاصل نمایید. قطعی برق تولید شما را متوقف کرده و عدم پایداری جریان به تجهیزات شما آسیب جدی وارد می‌کند.

مسیرهای تردد

در صورتی که برای انتقال مواد اولیه یا محصولات به تردد خودروهای سنگین نیاز است، این امکان را در مسیرهای منتهی به سوله بررسی نمایید.

2. ابعاد سوله

حداقل مساحت مفید با توجه به نحوه چیدمان تجهیزات، فضای مورد نیاز برای انبار و … قابل محاسبه است. برای اطمینان بیشتر و فراهم کردن امکان توسعه‌ی کسب و کار، مساحت محاسبه شده را در عدد ۱٫۶ ضرب کرده و مبنا قرار دهید. (حداقل مساحت سوله باید برابر با مساحت مبنا باشد)

در قدم بعدی، بررسی نمایید ابعاد دهانه برای ورود و خروج مواد اولیه، خودروهای سنگین، تجهیزات و محصولات نهایی مناسب باشد. همچنین اگر نیازمند استفاده از جرثقیل سقفی یا دروازه‌ای هستید، مناسب بودن ارتفاع را بررسی نمایید. (با توجه به فاصله‌ی محور جرثقیل از سقف و بیشترین ارتفاع مفید قلاب).

برای فعالیت‌هایی که حرارت زیادی تولید می‌کنند (مانند تولید ذغال چینی) ، مناسب بودن شرایط برای خروج دود و حرارت را بررسی نمایید.

3. امکان استفاده از جرثقیل سقفی

در سوله های تیر ورقی و خرپایی، در صورت رعایت ضرایب طراحی برای ستون ها، امکان استفاده از جرثقیل سقفی وجود دارد. به عبارتی سوله ی شما ممکن است تیر ورقی یا خرپایی باشد اما قابلیت نصب جرثقیل سقفی نداشته باشد یا ظرفیت دلخواه شما را پشتیبانی نکند.

4. وجود انشعاب برای برق سه فاز

اکثر تجهیزات تولیدی نیازمند برق سه فاز (صنعتی) هستند. شاید فروشندگان ادعا کنند امکان تبدیل برق تک فاز به سه فاز وجود دارد ولی بخاطر داشته باشید در این روش شدت جریان محدود بوده و اغلب موارد برای فعالیت های صنعتی مناسب نیست.

لذا وجود انشعاب برق سه فاز یا شرایط دریافت آن را برای سوله ی انتخاب شده بررسی نمایید.

5. کف سوله

علاوه بر تراز و مسطح بودن کف سوله، کفپوش به کار رفته نیز اهمیت زیادی دارد. با آنکه در سوله های ارزان قیمت ممکن است از پوشش سیمانی استفاده شود، کف پوش ها با جنس، کارایی و ظاهر متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.

در سوله های خودروسازی، تراشکاری، تولید قطعات صنعتی، انبار لوازم خانگی، ذوب آهن و … که نیازی به استانداردهای بهداشتی خاصی نیست، کف پوش های بتن سخت گزینه مناسبی هستند.

در سوله های تولید لوازم آرایشی بهداشتی، بیمارستانی، تولید مواد غذایی و بصورت کلی هر فعالیتی که نیاز به رعایت استانداردهای GMP دارد یا بهداشتی بودن محیط از ضروریات است کف پوش های اپوکسی یکی از موارد قابل استفاده هستند. این کف پوش ها صرفا آنتی باکتریال نیستند، بلکه در انواع مختلفی همچون ضد اسید، آنتی الکترواستاتیک و صنعتی هم مورد استفاده قرار میگیرند.

در مواردی که کف سوله اختلاف دمای زیادی را تجریه می نماید یا آنتی باکتریال بودن حائز اهمیت باشد، مانند سردخانه های گوشت، تولید لبنیات و … کف پوش های پلی یورتان انتخاب مناسبی هستند.

6. پوشش دیواره ها و سقف سوله

دیواره ها و سقف سوله می توانند از جنس ساندویچ پنل های سقفی و دیواری از نوع پلی یورتان، ورق گالوانیزه ساده یا رنگی (به همراه پشم شیشه و توری مرغ) ، آلومینیوم ( به همراه پشم شیشه و توری مرغ) ، آلوزینک و یا حتی از جنس آجری یا سیمانی باشند.

ساندویچ پنل ها از دو لایه ورق فلزی تشکیل شده اند که بین آن ها عایقی از جنس پلی اورتان، Eps ، پشم سنگ یا XPS مورد استفاده قرار میگیرد و در ضخامت های متفاوت قابل استفاده هستند. بصورت کلی با توجه به دو لایه بودن صفحات ساندویج پنل و مونتاژ آسان آن ها در کنار یکدیگر، دیوارها و سقف های ساخته شده با این روش کیفیت مناسبی دارند.

حتما به جنس دیواره ها و سقف سوله توجه نمایید. در صورتی که حرارت بالایی در بخش هایی از دیواره ها یا سقف وجود دارد، مقاومت پوشش های استفاده شده را بررسی نمایید، یا زمانی که بهداشتی بودن محیط حائز اهمیت است از پوشش های منطبق بر استانداردهای مراکز بهداشتی استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید