سوله اصفهان

چه عواملی در قیمت سوله موثر است؟

قیمت سوله

قیمت سوله

قیمت سوله در مراحل مختلف متفاوت است مثلا در مرحله طراحی و یا آماده بهره‌برداری قیمت اختلاف زیادی خواهد داشت در این مقاله عوامل موثر در قیمت سوله برای سوله‌های آماده بهره‌برداری به صورت مختصر ارائه شده است.

زمین محل اجرای سوله

زمین و نوع تراکم خاک و شیب آن و حتی شمالی , جنوبی بودن آن و جهت شرقی و غربی، در بسیاری از پروژه‌ها حتی طول زمین نیز با در نظر گرفتن موارد بالا به دلیل حجم خاک برداری و میزان شیب زمین و مقدار خاک ریزی بسیار حائز اهمیت است به زبان ساده‌تر برای اجرای سوله طول و عرض سوله و طول و عرض زمین و شیب آن و مقدار خاک برداری و خاک ریزی در قیمت تمام شده سوله تاثیر زیادی دارد بنابراین انتخاب زمین با در نظر گرفتن موارد بالا در قیمت سوله تاثیر زیادی خواهد داشت.

میزان تراکم خاک

در این قسمت به میزان حجم فنداسیون در انواع تراکم خاک پی خواهیم برد چراکه در زمین هایی که تراکم خاک کمتر و به زبان ساده سست تر است جهت جلوگیری از حوادث ناشی از زلزله و نشست سازه نیاز به فنداسیون با ابعاد بیشتر و آلموتور بندی قوی تر میباشد. در سازه هایی که به صورت استاندارد های ساخت وساز اجرا میگردد در زمین هایی با تراکم خاک کم و نباتی کل حجم خاک تخلیه و به صورت لایه به لایه خاکریزی و توسط ماشین آلات راه سازی به تراکم مورد نیاز رسیده و بستر سازی جهت مراحل بعدی انجام میشود.

ابعاد و شکل سوله

بدیهی است که ابعاد یک سوله بر روی قیمت آن تاثیر زیادی بگذارد. هرچقدر ارتفاع سوله بیشتر باشد با توجه به فشار باد و دیگر بار هایی که بر آن وارد می شود باید استحکام سازه نیز بالا رود.

اندازه دهانه سوله نیز بر قیمت تمام شده آن تاثیر دارد.

همچنین شکل سوله تعیین کننده قیمت آن می باشد چرا که سوله قوسی معمولا گران تر از سوله شیب دار تمام می شود چون مقدار ورق دور ریز در آن بیشتر است . دقت بیشتری برای ساخت آن لازم است. علت انتخاب سوله قوسی از طرف مشتریان زیبایی آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید